5 מיתוסים על אי ספיקת לב שהגיע הזמן לנפץ

חשבתם שרק מבוגרים סובלים מאי ספיקת לב ושזו מחלה שזהה להתקף לב? הגיע הזמן לחשוף את האמת ולנפץ כמה מיתוסים

 

גרף של פעימות לב

1. אי ספיקת לב זה כמו התקף לב

גם אי ספיקת לב וגם התקף לב הן מחלות לב. אמנם חלק מהגורמים לשתי המחלות דומים, אבל מדובר בשתי מחלות שונות. רוב התקפי הלב מתרחשים באופן פתאומי ולא צפוי. אחד העורקים הכליליים המובילים אל הלב נסתם ונוצר מצב של איסכמיה – הפסקה באספקת הדם לשריר הלב. לעומת זאת, אי ספיקת לב היא מחלה כרונית, שמתפתחת בהדרגה. שריר הלב נחלש, פעימות הלב אינן יעילות ואין הזרמה של דם לרקמות ולמערכות הגוף השונות. ללא טיפול רפואי, אי ספיקת לב תמשיך להידרדר.

אי ספיקת לב יכולה להיגרם על ידי מחלות מולדות, מחלות של המסתמים, פגיעה בשריר הלב, לחץ דם גבוה, סוכרת, HIV, מחלות של בלוטת התריס, מחלת ריאות, טיפולים כימותרפיים, שימוש יתר באלכוהול או כתוצאה מנזק שנגרם בעקבות התקף לב.


ידיים מחזיקות לב

2. רק מבוגרים שעברו את גיל 65 סובלים מאי ספיקת לב

אמנם אי ספיקת לב שכיחה יותר בקרב אנשים מעל גיל 65, אבל גם גברים ונשים צעירים יותר עלולים לחלות במחלה. למעשה, 1 מתוך כל 25 אנשים חולים, הוא מתחת לגיל 55. גורמי הסיכון העיקריים לאי ספיקת לב בקרב צעירים כוללים עודף משקל, יתר לחץ דם ומחלת הסוכרת. גם מחלות ויראליות, מחלות בבלוטת התריס, צריכת סמים או אלכוהול וטיפולים תרופתיים שונים (כמו טיפולים למחלת הסרטן), עשויים לפגוע בשריר הלב ולגרום לאי ספיקת לב בקרב אנשים צעירים.


גלגלי שיניים בצורת לב

3. המשמעות של אי ספיקת לב היא שהלב מפסיק לעבוד

אנשים רבים חוששים שהמשמעות של אי ספיקת לב היא שהלב מפסיק לפעול. כדי להבין את המשמעות של אי ספיקת לב חשוב להבין את פעולת הלב. הלב פועל כמשאבה. בכל התכווצות יש הזרמה של דם המכיל חמצן וחומרים חיוניים אל רקמות הגוף והאיברים, ושל חומרי פסולת ופחמן דו-חמצני, הרחק מאותם האיברים.

כאשר סובלים מאי ספיקת לב יש פגיעה בתפקוד המשאבה. השרירים נוקשים מדי או חלשים מדי וההתכווצות לא מספיק יעילה. איכות זרימת הדם נפגעת, חמצן וחומרי מזון לא מגיעים לרקמות והפסולת אינה מורחקת. במשך הזמן מצטברים רעלנים בגוף, ורקמות מפסיקות לפעול בצורה יעילה. במצב כזה הלב זקוק לתמיכה כדי לתפקד בצורה יעילה. בעזרת מגוון טיפולים ושינויים באורח החיים אפשר לסייע לשריר הלב לתפקד טוב יותר.


הכנות לפעילות גופנית

4. אם יש לך אי ספיקת לב, עליך להאט את הקצב

אחד התסמינים הראשונים של אי ספיקת לב הוא האטה של הקצב. תחושת עייפות, לאות וקושי בתפקוד היומיומי. עם זאת, המטרה של טיפול רפואי היא לשפר את איכות החיים של החולים, ולאפשר להם לנהל אורח חיים רגיל, כבעבר. ההמלצה כיום היא להמשיך לאמן ולתרגל את שריר הלב, ככל שריר אחר בגוף, על ידי שגרת חיים רגילה, פעילות גופנית וניהול אורח חיים בריא. עם זאת, אם אתם חשים עייפים, או שיש לכם כמות אנרגיה מוגבלת, חשוב להקצות את האנרגיה הזו לפעילויות שונות לאורך היום ולחסוך בה אם צריך.


צורת לב אור שמש

5. מהרגע שאובחנתם כחולים באי ספיקת לב, המצב רק ימשיך להתדרדר במהירות

אי ספיקת לב היא מחלה פרוגרסיבית, ללא מרפא, אך חשוב להבין שקצב התקדמות המחלה משתנה בין אנשים שונים, ואי אפשר לצפות את מהלכה. זיהוי וגילוי מוקדמים של המחלה, ומתן טיפול רפואי בהקדם האפשרי, מסייעים להאט את קצב התפתחות המחלה. לטיפול התרופתי מתווספים שינויים באורח החיים, כמו תזונה נבונה, פעילות גופנית, הפחתת לחץ, שינה מספקת ואיזון מדדי הגוף (רמת הסוכר בדם, לחץ הדם ועוד), המשפיעים רבות על מצב בריאותו של החולה ועל קצב התקדמות המחלה. שינויים אלה מסייעים להביא להקלה בתסמינים ולשיפור הפרוגנוזה. במקרים רבים אפשר לייצב את התסמינים לאורך זמן.