גרף של פעימות לב

אי ספיקת לב: מילון המונחים המלא

איסכמית או מסתמית, ומה זו בכלל קרדיומיופתיה. הכירו את המונחים שאולי תשמעו לא מעט


בשיחה עם הרופא או עם הגורמים המטפלים האחרים, סביר להניח שיעלו מספר מונחים רפואיים חשובים. מאחר ולא כולנו למדנו רפואה, הנה הסברים קצרים ו"עממיים" של כל אחד מהמונחים.

אי ספיקת לב

מצב קליני כרוני (מתמשך) בו הלב אינו מסוגל לספק דם לאברי הגוף השונים במידה מספקת. נהוג להבחין בין אי ספיקת לב סיסטולית לאי ספיקת לב דיאסטולית.
אי ספיקת לב סיסטולית – הפגיעה היא ביכולת הכיווץ של החדר השמאלי, ולכן אינו יכול לספק את כמות הדם הנחוצה לכל הגוף.
אי ספיקת לב דיאסטולית – הפגיעה היא ביכולתו של הלב להתמלא, ולכן על אף הכיווץ התקין, לא מוזרמת כמות הדם ההכרחית לכל הגוף.

בצקת

הצטברות נוזלים באברי הגוף, מעבר למצב התקין.

אקו לב

אקו לב היא בדיקה רפואית לא חודרנית, שמעניקה לרופא מבט על המבנה האנטומי של הלב והתפקוד שלו. היא מתבצעת בעזרת מכשיר אולטרסאונד ומכאן שמה (אקו = הד).

הפרעות קצב

הלב, כידוע, הוא משאבה עשויה משרירים. שרירים אלה נשלטים על ידי אותות חשמליים בקצב מדויק. כאשר הפעילות החשמלית לא תקינה, נוצרות הפרעות בקצב הלב. הן יכולות להתבטא בקצב אטי מדי, מהיר מדי, בדילוג על פעימות או בקצב המשתנה מפעימה לפעימה.

דפיברילטור

דֵּפִיבְּרִילָטוֹר (מַפְעֵם, בעברית) הוא מכשיר שנותן ללב שוק חשמלי באמצעות שתי אלקטרודות. השוק החשמלי משתק לרגע את פעולת הלב, ובעצם "מאתחל" אותו. השימוש העיקרי במכשיר זה הוא במצב דום לב פתאומי.

קוצב לב

קוצב לב מלאכותי הוא מתקן המושתל ליד הלב, ונועד להסדיר את קצב הפעימות שלו. הוא יוצר גירוי חשמלי שמכווץ את שרירי הלב השונים על פי הצורך, במקרה שהמערכת החשמלית של הלב "מגמגמת".

רופא מחזיק לב

המודינמי

המונח "המודינמי" מורכב משתי מילים: "המו" (דם) ו"דינמי" (תנועה). כשאומרים על משהו שהוא המודינמי – מתכוונים לכך שהוא קשור למצבו הכללי של החולה מבחינת לחץ הדם, הדופק ושאר המדדים החיוניים.

אוטם שריר הלב

זהו המונח הרפואי למה שמכונה "התקף לב". במצב כזה נחסם אחד העורקים שמספקים דם ללב, וכך נמנע דם וחמצן לחלקים מהשריר (מצב המכונה איסכמיה). אם מצב זה מתמשך, נגרם לשריר הלב נזק בלתי הפיך.

מחלת לב איסכמית

מחלה זו מאופיינת בהפחתת אספקת הדם (איסכמיה) לשריר הלב. כלומר: הלב צריך חמצן אך לא מקבל מספיק. בדרך כלל מחלה כזו נובעת מטרשת עורקים של העורקים שמובילים דם ללב.

מחלת לב מסתמית

בלב האדם קיימים ארבעה מסתמים. מחלת לב מסתמית מתאפיינת בפגיעה באחד יותר מאותם מסתמים.

קרדיומיופתיה

"קרדיו" – של הלב, "מיו" – של השריר, "פתיה" – מחלה. סינדרום. קרדיומיופתיה הן אוסף המחלות הקשורות לשריר הלב.

חדר שמאל

אחד מארבעת החללים שבלב. חדר שמאל אחראי להזרמת הדם בעוצמה לכל חלקי הגוף. הוא צריך להתכווץ בכוח רב, ולכן הוא גדול ועבה יותר מחדר ימין.

מקטע פליטה (EF- Ejection Fraction)

המדד ליכולת של הלב להתכווץ בכדי להזרים דם לגוף. מייצג את אחוז הנפח שהוזרם מהלב בתום תהליך הכיווץ (סיסטולה). נמדד באחוזים, כאשר במצב נורמלי הלב מזרים בין 55% ל-70% מהנפח בו התמלא. את מקטע הפליטה מודדים באמצעות בדיקת האקו לב.