פעילות גופנית

תשמרו על הלב שלכם: אימון גופני לחולי אי ספיקת לב

מחקרים רבים מראים קשר ישיר בין פעילות גופנית לשיפור המצב הבריאותי והנפשי של חולים באי ספיקת לב. איזו פעילות גופנית מתאימה?


כולם יודעים שפעילות גופניות נחוצה לבריאות ולתפקוד שלנו. אבל האם מומלץ לעשות פעילות גופנית בכל מצב? "בעבר, המסר העיקרי היה פשוט: אם אתם סובלים מאי ספיקת לב, כדאי להימנע ממאמץ ולנוח כמה שיותר", מסביר פרופסור רוברט קלמפנר, מנהל המכון לשיקום חולי לב ומנהל רפואי של מלון ההחלמה הרפואי שי-לב, לשעבר ראש החוג לשיקום חולי לב בישראל.

"מאמצע שנות ה-90, החלו להופיע מאמרים שעסקו בפעילות גופנית מותאמת למצבם הבריאותי של אנשים שחוו התקף לב. מחקרים הראו שפעילות גופנית הביאה לירידה מובהקת בכמות האשפוזים, לעלייה בתפקוד ולחיסכון כספי גדול. הוחלט ליישם את תוצאות המחקרים על חולים באי ספיקת לב".

לדבריו, אי ספיקת לב היא הרבה מעבר ליכולת פעילות הלב. אמנם את הפתולוגיה הלבבית כנראה שאי אפשר לתקן או לשנות, אבל בהחלט אפשר להשפיע על השרירים, השלד, הריאות וכלי הדם, ועל ההיבטים הרגשיים סביב האבחנה הרפואית. "חשוב להבין, שהפעילות הגופנית חשובה לא פחות משאר הטיפולים. גם חולים עם אי ספיקת לב קשה מקבלים המלצה ותוכנית שכוללת פעילות גופנית, כדי להגיע למצב תפקודי טוב ככל האפשר", מסכם פרופ' קלמפנר.

מתיחות לפני אימון

מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב הגיע למסקנות דומות – במחקר נטען כי פחות מ-50% מהחולים באי ספיקת לב מתמידים בפעילות גופנית, אבל המחקר מצא גם שפעילות גופנית קבועה, שנעשית בצורה נכונה, מקלה על התסמינים, מפחיתה את כמות האשפוזים, משפרת את המדדים השונים שמשפיעים על בריאות הלב, משפרת את מצב הרוח, את איכות השינה ומביאה לשיפור ניכר באיכות החיים. לעומת זאת, חוסר התמדה בפעילות גופנית, מגביר את תסמיני המחלה.

הנה כמה עצות חשובות שיעזרו לכם לבצע פעילות גופנית מתאימה ומועילה:

1. קבלו אישור, ייעוץ והכוונה מהצוות המטפל

זכרו שאתם לא לבד בתהליך. פנו לרופא המשפחה שלכם, לקרדיולוג או לפיזיותרפיסט מוסמך שעובד עם מכון הלב, היוועצו וצרו יחד איתם תוכנית לפעילות גופנית שמתאימה ליכולות ולצרכים שלכם. "במכון שיקום לב עובד צוות רב-תחומי, הכולל רופאים, אחיות, טכנולוגים, פסיכולוגים, רוקחים ומומחי ספורט, כולם עם התמחות גם בקרדיולוגיה. כל הצוות הזה בונה יחד תוכנית מקיפה, שמשלבת את הטיפול התרופתי יחד עם פעילות גופנית, תזונה ואלמנטים רגשיים, כדי ליצור תוכנית טיפול אופטימלית עבור כל חולה", מסביר פרופ' קלמפנר.

2. התחילו לבצע פעילות גופנית בהדרגה

הדרגתיות היא המפתח להצלחה בתוכנית הפעילות הגופנית, במיוחד עבור חולים באי ספיקת לב. חשוב להיות מודעים ליכולות הגוף ולעקוב אחר התסמינים. ההמלצה היא לבצע פעילות גופנית קלה עד מתונה, שאינה מפעילה לחץ על הלב, אבל באותה מידה גם לא קלה מדי. אם אתם מצליחים לנהל שיחה תוך כדי פעילות גופנית, כנראה שהפעילות אינה מוגזמת עבורכם.

אימון בעזרת גומיה רחבה

חשוב להיות עקביים, וההמלצה כיום היא לבצע לפחות 30 דקות של פעילות גופנית כמעט בכל יום בשבוע. אפשר גם לחלק את חצי השעה למקטעים של 10-5 דקות במהלך היום. הוסיפו ליום שלכם פעילויות פיזיות שנעשות "דרך אגב", כמו חניה רחוקה יותר, עלייה במדרגות והליכה ברגל במקום נסיעה.

שימו לב – מומלץ ללבוש בגדים רפויים ונוחים ונעליים תומכות. הימנעו מאימון גופני בטמפרטורות קיצוניות. אל תתאמנו אחרי ארוחה כבדה, כשאתם מרגישים לא טוב או אם השתחררתם מאשפוז. אם הפעילות גורמת לכאבים, לקוצר נשימה, ללחץ בחזה או לכל בעיה אחרת, עצרו מיד ופנו לקבלת סיוע רפואי.

3. בחרו בפעילות גופנית שתאפשר לכם להתאמן בכיף

יש שפע של סוגי אימונים מומלצים שעובדים על מגוון יכולות. נסו לגוון, במיוחד כדי למנוע שעמום. כל אימון מתחיל עם חימום שנמשך 10-5 דקות, וכולל הליכה איטית או תרגילים פשוטים, בעוצמה מתגברת. חימום טוב מכין את הגוף ואת הלב לפעילות, ומקטין את הסיכון לפציעות או לשיבושים בפעילות הלב. הנה כמה סוגי אימונים אפשריים:

אימון אירובי – מפעיל את השרירים הגדולים, מעלה את הדופק ומאמץ את הנשימה. סוגי אימונים אירוביים כוללים הליכה, רכיבה על אופניים, ריקוד ושחייה. חולים באי ספיקת לב צריכים להגביר באופן הדרגתי את זמן ועוצמת הפעילות. כך למשל, אפשר להתחיל עם סדרה של הליכות קצרות במשך היום עד שמגיעים ל-30 דקות. בשלב הבא אפשר להגביר את מהירות ההליכה.

אימוני כוח – שימוש במשקולות או גומיות כדי לחזק את השרירים. הקפידו על נשימה נכונה בעת ביצוע התרגילים. הגדילו את מספר החזרות וכמות הסטים שאתם עושים, לפני שאתם מוסיפים משקל.

אימוני גמישות – סדרה של מתיחות שמיועדות לשיפור גמישות השרירים והגדלת טווח התנועה.

אימוני שווי משקל – ביצוע משימות של שיווי משקל כמו לעמוד על רגל אחת, לתרגל טאי צ'י או יוגה, כדי להקטין את הסיכוי לנפילות. דאגו שבעת ביצוע התרגילים יהיה בקרבתכם אדם שיעזור לכם במקרה של מעידה.

כל אימון מסיימים בהדרגתיות, מותחים את השרירים והמפרקים כדי לשמור על גמישות ולשפר את היציבה.