תזונה נכונה לחולי אי ספיקת לב

לחם מלא במקום לחם לבן, הרבה פירות וירקות ומעט מזון מעובד – מה כדאי לאכול ועל מה כדאי לוותר


שמירה על תזונה נכונה, בריאה ומאוזנת, יכולה לסייע לסובלים מאי ספיקת לב. תזונה מאוזנת עוזרת לשמור על בריאות הלב וגם יכולה להפחית את תסמיני המחלה. אנחנו יודעים שלפעמים קל להגיד, אבל קשה לבצע, ולכן קיבצנו עבורכם כמה עצות מפתח, בשלושה נושאים מרכזיים שקשורים בתזונה ובאי ספיקת לב.

זכרו, אם אובחנה אצלכם אי ספיקת לב, או אם מדובר בבן משפחה שלכם שאובחן, חשוב לדבר עם הרופא המטפל או עם האחות לפני שעורכים שינויים בתזונה.

הפחיתו בצריכת המלח

הגוף שלנו זקוק למלח כדי לתפקד, אבל צריכה מרובה מדי של מלח גורמת לגוף לאגור נוזלים, ומחמירה את אגירת הנוזלים המקושרת למצבים של אי ספיקת לב. הגבלת צריכת המלח היומית (ההמלצה היא לצרוך פחות מ-6 גרם ליום – כפית), יכולה לסייע במניעת התסמינים האלה.

 מלח מפוזר בצורת לב

חשוב לדעת שאנחנו מקבלים כ-80%-75% מהמלח שאנחנו אוכלים ממזון מעובד כמו ארוחות מוכנות, בשר מעובד, דגנים ולחמים.

 איך תפחיתו את צריכת המלח?

1. אם אתם מבשלים – נסו לתבל בעזרת עשבי תיבול, תבלינים, שום או מיץ לימון, במקום להשתמש במלח.

2. אם אתם אוכלים מזון שהכנתם בבית – אל תשימו מלחייה על השולחן.

3. אם אתם קונים מזון בחוץ – שימו לב לכמות הנתרן שמסומנת בתווית שעל המוצר. אם אתם אוכלים במסעדה, נסו לשאול האם במנה שהזמנתם יש הרבה מלח.

פתחו מודעות לנושא האשלגן

אשלגן הוא מינרל חשוב שמצוי בסוגי מזון רבים – הוא חשוב גם לשמירה על קצב לב תקין. לחולי אי ספיקת לב כדאי לפתח מודעות לכמות האשלגן בתזונה שלהם, מפני שתרופות שונות שניתנות להם יכולות להשפיע בצורות שונות על רמת האשלגן בדם.

ירקות ופירות המכילים אשלגן

1. שוחחו עם הרופא המטפל – בקשו להבין איך התרופות שאתם נוטלים יכולות להשפיע על רמת האשלגן, ומה אתם יכולים לעשות כדי לשמור על רמת אשלגן תקינה.

2. אם תגלו שאתם צריכים להעלות את רמת האשלגן בגוף, הקפידו לאכול מזונות כמו בננות, תפוזים ואבוקדו, שהם מקורות טבעיים מצוינים למטרה זו.

3. אם תגלו שעליכם להפחית את רמת האשלגן, תוכלו להשרות במים את הירקות והפירות או להרתיחם במים. זה יכול לסייע בהפחתת האשלגן שמצוי בהם.

הימנעו ממזון משומר, מומלח או מעושן. הגבילו צריכה של תחליפי בשר, כמו לדוגמה נקניקיות או המבורגרים צמחוניים. בדרך כלל יש בהם הרבה אשלגן.

הגבירו בהדרגה צריכת סיבים תזונתיים

סיבים תזונתיים חשובים לשמירה על בריאות תקינה ולהגנה על הלב וכלי הדם. הם יכולים לעזור בשמירה על בריאות המעיים (מניעת עצירות), ולסייע בהפחתת רמת הכולסטרול בדם. רמה גבוהה של כולסטרול בדם לא רק יכולה לגרום לבעיות לב, אלא גם מגבירה את הסיכוי לסיבוכים נוספים אצל אנשים שכבר סובלים מבעיות לב. חשוב להעלות בהדרגתיות את כמות הסיבים בתזונה שלכם. צריכה של סיבים מכמה מקורות חדשים בו-זמנית יכולה לגרום להאצה מוגברת של פעילות המעיים. בכל מקרה, שוחחו עם הרופא המטפל או עם האחות, שיוכלו לייעץ לכם לגבי כמות הסיבים שמתאימה לכם. לדוגמה, אנשים שסובלים מתסמונת המעי הרגיז צריכים להיזהר שלא לצרוך כמות סיבים רבה מדי.

סיבים תזונתיים

איך דואגים לצריכת סיבים מספקת?

1. פירות וירקות – סיבים הם פחמימות מורכבות. הם מצויים בצמחי מזון בלבד (אין סיבים בבשר, דגים או מוצרים מהחי כגון מוצרי חלב). לכן, אחת הדרכים הקלות ביותר לצריכת סיבים היא לאכול מגוון סוגים של פירות וירקות.

2. קמח מלא – אם תעברו לאכול לחם מלא, לחם דגנים ופסטה מקמח מלא, תעלו בקלות את כמות הסיבים שאתם צורכים מדי יום.

3. קטניות – בעדשים ובגרגירי חומוס יש כמות יפה של סיבים תזונתיים ותוכלו לשלב אותם בלי מאמץ בתזונה שלכם.