שולי ביטון

אי ספיקת לב והפגיעה בפרנסה: איך מתמודדים?

אי ספיקת לב עלולה לגרור הוצאות כלכליות כבדות, שמקשות על ההתמודדות עם המחלה. מה עושים כשיש פגיעה בהכנסה ואילו זכויות עומדות לרשות החולים?


"בגיל 40 חליתי באי ספיקת לב", מספרת שולי ביטון (53), מורה בעברה. "מחלה כרונית פוגעת בכל תחומי החיים, במיוחד כשמדובר בלב. הקשיים הפיזיים הם לא פשוטים – קשה להתנהל במזג אוויר קיצוני, במקומות סגורים, בעליות ובמדרגות. כל מה שיכול לגרום לקשיים בנשימה, מקשה על התפקוד היומיומי. אז גם מגיעה ההבנה שהמקצוע שלך הוא ככל הנראה נחלת העבר". לדברי ביטון לרוב האנשים עם אי ספיקת לב סיסטולית קשה לעבוד. "אין כמעט גוף תעסוקתי שמציע עבודה במינון מופחת של שעות, שתואם את היכולת של החולה. במקרים חמורים יותר, אי אפשר לעבוד בכלל".

כאמור, מצד אחד יש פגיעה קשה ביכולת להתפרנס, ומצד שני עולות ההוצאות בגלל המחלה – "אנחנו צריכים שיקום רצוף", מסבירה ביטון, "הפעילות תחת פיקוח רפואי מאד עוזרת, אבל אחרי שנה המדינה כבר לא מממנת את הפעילות. יש גם הוצאות על נסיעות לטיפולים ועוד הוצאות רפואיות רבות. חולים רבים נאלצים להיעזר גם בסיוע נפשי כדי להתמודד עם המחלה. זה עולה לא מעט כסף. חייבים להודות, העניין הכלכלי מאד בעייתי".

מארנונה ועד דיאטנית

לחולי לב ולסובלים מאי ספיקת לב מגיעות זכויות שונות שיכולות להקל מאוד על ההתמודדות הכלכלית עם המחלה. במרכז "שלומות" לבריאות המשפחה מסבירים שהסיוע מתבטא לפעמים אפילו בדברים הקטנים לכאורה, כמו הזכות לקבל ייעוץ מדיאטנית, הנחות בארנונה, הנחות ברכישת תרופות וציוד רפואי, וגם פתרונות דיור חלופיים.

שולי ביטון

דרך מרכזית להתמודד עם הפגיעה הכבדה בהכנסות היא לקבל הכרה באחוזי נכות. עבור ביטון, ההכרה המוצדקת הזו שינתה את מצבה מקצה לקצה – "מבחינת הרשויות, פעמים רבות, אין אבחנה בין אי ספיקת לב לבין מחלות אחרות", היא אומרת, "ולא תמיד נקבעת נכות מתאימה ביחס לבעיה הפיזית. אני נלחמתי במשך שש שנים כדי לקבל אחוזי נכות שמתאימים למצבי. כשערערתי על המסקנות רק הורידו לי באחוזי הנכות, לכן נאלצתי לשכור עורכי דין ולהילחם עד שקיבלתי את מה שמגיע לי. אפשר לחיות עם אי ספיקת לב, אבל צריך את התמיכה שמגיעה לנו על פי חוק".

קצבת הנכות שנקבעת, בסופו של דבר, מתבססת על ליקויים בתפקוד שמובילים לנכות הרפואית. אם החולה מקבל הכרה בנכות רפואית משמעותית (50-40 אחוז ויותר), תיקבע גם נכות תפקודית. מאחוזי הנכות נובעות למעשה זכויות רבות: הטבות סוציאליות, הנחות מס וקצבאות שונות. "כאשר חולה לב חווה ירידה ביכולתו לתפקד וכאשר הוא מוגבל ביכולתו לעבוד", אומרים ב"שלומות", "יש משמעות רבה ליכולת לקבל הכרה בנכות כללית ולעתים, גם בנכות שהיא תוצאה של משלוח היד והעיסוק".

דרגות הנכות נקבעות במהלך ועדה רפואית – אפשר לקבל תגמולים חד-פעמיים, קצבת נכות זמנית או קבועה. אם האבחון הוא תולדה של אירוע לב, תיקבע לרוב דרגת נכות מיידית של 100% לשלושה חודשים לפחות. המשמעות עבור החולים היא פטור מתשלומים לביטוח לאומי וגם הטבות מס. מי שנמצא מתאים יוכל לעבור הליך של שיקום מקצועי, ומי שיוכר כנכה קשה יוכל לקבל קצבה מיוחדת ולעיתים גם גמלת סיעוד.

"המסר החשוב ביותר מבחינתי הוא שאפשר לחיות עם המחלה, גם אם המחיר הוא כבד", אומרת ביטון שבחרה בשנים האחרונות לעסוק בתחום טיפול הנפש ואף סיימה תואר אקדמי. "חשוב לנהל את החיים בתוך המגבלות, למצוא במה אתה טוב ולא לוותר על עיסוקים וחיי חברה. חשוב גם לא לוותר על הזכויות הרפואיות, שיהפכו את החיים לקלים הרבה יותר".