ישעיהו ואיב

״החיוביות של אבא מחזיקה אותנו״: המשפחה שבחרה בחיים למרות המחלה

בעקבות התמוטטות שעבר, אובחן ישעיהו פרלמן עם אי ספיקת לב. מאז, הוא שינה את אורח חייו וכל המשפחה התלכדה סביבו


״אבא היה מאושפז יומיים. הרופאים לא האמינו שייצא מזה״, מספרת איב פרלמן על ההתמוטטות של אביה, ישעיהו, לפני כשנתיים. פרלמן היה מורדם ומונשם ולאחר 42 שעות התעורר והרופאים הודיעו לו שהוא סובל מאי ספיקת לב קשה.

״אבא איבד המון מסת שריר ונעשה חיוור״, נזכרת איב. ״זה אבא שלי. אני רוצה שיהיה בן אדם חזק, שיהיה שם בשבילי. כשהוא חלש, אני מרגישה חלשה״.

האירוע הכה את המשפחה בהלם, אבל הסימנים המדאיגים, מסתבר, היו שם כבר לפני האשפוז. פרלמן, 61, מספר כי עוד בימים שלפני ההתמוטטות, החליפה חולשה מתמשכת את מקומה של החיוניות שאפיינה אותו תמיד. ״הכל התחיל משפעת והתדרדר לדלקת ריאות, התקשיתי לישון והדלקת התפתחה לבצקת. פשוט לא הצלחתי לסחוב. האנרגיה נעלמה לי״, הוא מספר.

בעקבות ההתמוטטות והאבחון, ישעיהו שינה את אורח חייו. הוא נפגש עם דיאטנית שהתאימה לו תפריט, החל לקבל טיפול תרופתי ועושה מאמצים להפעיל את הלב. ״הלב זה שריר. הוא נפגע וצריך לחזק אותו. עכשיו אורח החיים שלי טוב. אני הולך, עולה מדרגות. מסתובב בשוק או עובד בגינה. אי ספיקת לב זו מחלה שאי אפשר לרפא, אבל אתה יכול לחיות איתה״, הוא מסביר.

ישעיהו פרלמן

גם המשפחה השתנתה. ״חזרנו קצת לשגרה ומאז חשוב לנו במיוחד להיות ביחד, בארוחות, כמה שיותר״, אומרת איב. ״אבא הוא טיפוס אופטימי וחזק וזה עוזר ומחזיק את כולנו״.

לפרלמן יש מסר שעשוי להציל חיים. ״אם מרגישים עייפות, חולשה, קשיי נשימה, רגליים נפוחות  - תיזהרו לא לרמות את עצמכם ולחשוב שזה יחלוף מעצמו. אולי זה לא רק צינון או שפעת, אולי זה לא רק הגיל. גשו לרופא להיבדק״.