יקיר חולה צעיר

"הייתי בן 40, והרגשתי צעיר ומחוסן מכל פגע"

אי ספיקת לב אינה מנת חלקם של מבוגרים בלבד: תשאלו את יקיר, שכבר בגיל צעיר נאלץ להתמודד עם מציאות לא פשוטה. אחרי שינוי דרמטי שעשה בחייו, הוא הצליח לשפר את מצבו מהקצה אל הקצה


לא כך תיאר לעצמו יקיר את "משבר גיל ה-40" בחייו. במקום לאמץ שיגעון מזדמן או לצאת ולהגשים חלומות נושנים, הוא נאלץ להתמודד באחת עם מהפך מסוג אחר לגמרי: על אף גילו הצעיר, הוא החל לסבול מבעיות לב שהובילו לצנתורים, ניתוחי לב ומעקפים - ואף אובחן בבית החולים איכילוב כחולה אי ספיקת לב.

"אני בן אדם גדול ממדים, הייתי שמן מאוד - והלב שלי לא תאם את הגודל שלי, ולא פעל כמו שהוא צריך לפעול", הוא משחזר היום, 17 שנה אחר כך. "סבלתי מכל בעיה לבבית אפשרית: הגעתי לאשפוזים פעמיים בשבוע על פי המלצת הרופאים ועברתי מספר צנתורים והתקפי לב. כל אירוע לבבי שעברתי יצר לי כתם על שריר הלב, וכתוצאה מכך - גרם לשריר להתכווץ פחות מבעבר".

יקיר הבין ששינוי משמעותי נדרש באורח חייו: "הרופאים ביקשו שאעשה יותר ספורט אבל התקשיתי להתמיד. מה שכן עזר לי זו דיאטה. סבלתי גם מסוכרת, והורדתי בתקופה הזו כמעט 40 קילו ממשקלי. כיום אני שוקל 96 קילו ומקפיד מאוד על התזונה".

- ומיד הרגשת את השינוי?

"זה יצר שינוי משמעותי, היום הרבה יותר קל לי. בעבר רכבתי על אופנוע, שתיתי אלכוהול כל היום, עישנתי, עבדתי כמו מטורף מסביב לשעון כעיתונאי. אורח החיים שלי היה משוגע, ויום אחד מצאתי את עצמי שרוע עם התקף לב נוראי בבית חולים. לפני שזה קרה לא הייתי מודע למה שאני יודע היום. הייתי אז בן 40, והרגשתי ששום דבר לא יכול עלי".

יקיר חולה צעיר

"לא יכולתי להמשיך להיות עיתונאי, ולכן העסקתי את עצמי עם מטרות קטנות שהצבתי לעצמי כמו לימודים או התנדבות בכל מיני מקומות. למדתי קצת אמנות, עבודה סוציאלית. היומיום שלי השתנה מהקצה לקצה: אני קם מוקדם מאוד, מתחיל את הבוקר שלי ביציאה החוצה, מפזר את בנותיי בבתי הספר ובגנים, נפגש עם חברים או מגיע לבד לבית הקפה. אני נמצא במודעות מאוד גבוהה למצב שלי: אוכל פחות, מקפיד על השגחה רפואית ועל הטיפול המומלץ. אני בעיקר לא בולס בשרים בכמויות שהייתי אוכל. אני אוכל כדי לשבוע, ובזה זה נגמר".

- איך המשפחה הגיבה למצב?

"הבנות הקטנות שלי נולדו לתוך המציאות הזו. למעשה, אשתי היא זו שסייעה לי משמעותית לשנות את אורח החיים שלי בעקבות מצבי הבריאותי. היום אנחנו נשואים כבר 13 שנים, ולאורך כל הדרך היא דוחפת אותי וגורמת לזה שאצליח לחיות נכון".

- במבט לאחור, היית עושה דברים אחרת?

"כל אחד והסיבות שלו להגיע למצב של אי ספיקת לב. במקרה שלי, 70% מהעניין היה המשקל שלי. לא יכולתי לזוז, ללכת או לעשות שום דבר. הסוכרת, הסיגריות ואורח החיים שחייתי עשו את שלהם וכמעט הרגו אותי.

"בדיעבד, עדיף היה לטפל בזה כשהבעיה עוד הייתה קטנה: לפנות מייד לרופאים ולהקפיד על טיפול ואורח חיים בריא. בנוגע לתהליך, עד שמוצאים את הדרך הנכונה להתמודדות יש הרבה ניסוי וטעייה. צריך לנסות, להיות קשובים לרופאים, להתייעץ עם אנשי המקצוע, לעבור לנהל אורח חיים בריא, וזה מקל ועוזר שהמשפחה דוחפת מאחורה ותומכת מאוד".